Tento portál je tvořen v rámci grantového projektu Elektronický učitel matematiky, se zaměřením na matematiku a informatiku na základní škole.
Cílem je propojit tyto předměty a vytvořit pro ně funkční elektronické materiály od 5. do 9. ročníku. Po ukončení projektu se budou
dále zpracovávat ostatní předměty s využitím získaných zkušeností.
Dějepis

VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI MATEMATIKY - PYTHAGORAS, THALES Z MILÉTU

Prezentace Významné osobnosti matematiky si kladou za cíl zmapovat práci a odkaz některých filozofů, myslitelů a vědců, kteří se zabývali matematikou i jinými obory v průběhu historie lidstva od starověku až do současnosti.



První a druhá část s podtituly Pythagoras a Thales z Milétu jsou medailonkem osobností světového formátu, které i s odstupem dvou a půl tisíce let neztrácí nic na svém významu.

Prezentace jsou určeny především pro výuku matematiky a dějepisu na druhém stupni ZŠ, mohou být rovněž částečně využity i pro výuku fyziky, zeměpisu, hudební, občanské, rodinné i výtvarné výchovy.

Díky Pythagorově a Thaletově všestrannosti, jejich životním zásadám a morálním postojům se žákům a učitelům nabízejí různé okruhy pro poznání, práci, vlastní pokusy i diskusi.

V matematice můžeme například vyměřit pravý úhel pomocí provazu jako staří Egypťané, změřit výšku těles podle vrženého stínu, ve fyzice a hudební výchově doladit harmonické poměry při pokusu s nádobami naplněnými vodou.

V zeměpise zase máme možnost sledovat na mapě Pythagorovo a Thaletovo putování za vzděláním. Dozvíme se, co způsobilo zatmění Slunce.

V občanské nebo rodinné výchově se seznámíme se zásadami pythagorejců a žáků milétské školy. Můžeme je posoudit i z hlediska dnešní doby. V dějepise vystavíme most ze současnosti do světa antiky a poučíme se i o tom, jak lidstvo bez současných možností komunikace v různých částech světa objevovalo už jednou objevené. Ve výtvarné výchově nás zase mohou inspirovat sestavy geometrických tvarů. A Pythagorův strom nás možná přesvědčí o tom, že jablko nepadá daleko od stromu, ale i o tom, že vzdělání nese své ovoce.


Související články:
Římské číslice (17.09.2008)
VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI MATEMATIKY III. - EUKLIDES (26.06.2008)
Středová souměrnost (19.04.2008)
Racionální čísla (27.03.2008)
Mocniny a odmocniny (27.03.2008)
První žákovské práce (13.03.2008)
Mozaika (3.ročník) (25.11.2007)
| Autor: Mgr. Jana Říhová | Vydáno dne 26. 02. 2008 | 8926 přečtení | Počet komentářů: 36 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
10.09.2014: Keltové
Tři nové prezentace od Mgr. Jany Říhové.

06.05.2013: Starověká Čína
Poslední část prezentace Starověká Čína III naleznete v rubrice dějepisu.

03.04.2013: Starověká Čína
Do rubriky dějepisu byla přidána prezentace Starověká Čína I a II.
TOP 15

Neexistuji vhodna data!

Kniha návštěv
ivunutez 21:01 - 23.9.
Venom Habra matanza

arevalej 15:53 - 8.7.
1win

omyrib 10:33 - 3.7.
black widow watch online
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Spolupracujícím partnerem je Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity.
Partneři pracující na webu Elektronický učitel