Tento portál je tvořen v rámci grantového projektu Elektronický učitel matematiky, se zaměřením na matematiku a informatiku na základní škole.
Cílem je propojit tyto předměty a vytvořit pro ně funkční elektronické materiály od 5. do 9. ročníku. Po ukončení projektu se budou
dále zpracovávat ostatní předměty s využitím získaných zkušeností.
Matematika

Středověké násobení (4. a 5. ročník)

Pro volnější a spíše odpočinkové hodiny matematiky ve 4. a 5. ročníku můžeme využít různé zajímavosti a postřehy. V loňském školním roce jsme společně se žáky vytvořili několik prezentací, které se týkají méně známého způsobu násobení.

Ve školním vzdělávacím programu najdeme na prvním stupni ve vzdělávací oblasti Matematika a její aplikace téma nazvané Nestandardní aplikační úlohy a problémy. V tomto tématu máme se žáky prostor věnovat se různým matematickým zajímavostem. My jsme se společně vypravili do středověku, abychom zjistili, jak se v tomto období násobilo. Protože středověcí obchodníci a řemeslníci zcela jistě museli tuto činnost provádět. V hodinách informatiky jsme vytvořili několik prezentací, abychom středověké násobení naučili také ostatní zájemce. Přeneste se tedy do středověku a naučte se podobně jako středověcí obchodníci a řemeslníci násobit pomocí svých prstů.

Žákovským týmům po vyzkoušení a tréninku násobilky můžeme zadat úkol: pokusit se vysvětlit, jak je možné, že takto násobení funguje. Ke každé prezentaci je algebraické vysvětlení připojeno, ovšem žáci mají zkusit najít vysvětlení praktické, na základě svých dosavadních znalostí. Poté je můžeme vyzvat, aby naučili takto násobit své mladší spolužáky.

Jak tedy ve středověku násobili obchodníci a řemeslníci?

- středověké malé násobení -
- středověké násobení devíti -
- středověké velké násobení devíti -
- středověké velké násobení -


| Autor: Mgr. Lubomír Šára | Vydáno dne 31. 01. 2009 | 8966 přečtení | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
10.09.2014: Keltové
Tři nové prezentace od Mgr. Jany Říhové.

06.05.2013: Starověká Čína
Poslední část prezentace Starověká Čína III naleznete v rubrice dějepisu.

03.04.2013: Starověká Čína
Do rubriky dějepisu byla přidána prezentace Starověká Čína I a II.
TOP 15

Neexistuji vhodna data!

Kniha návštěv
ivunutez 21:01 - 23.9.
Venom Habra matanza

arevalej 15:53 - 8.7.
1win

omyrib 10:33 - 3.7.
black widow watch online
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Spolupracujícím partnerem je Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity.
Partneři pracující na webu Elektronický učitel