Tento portál je tvořen v rámci grantového projektu Elektronický učitel matematiky, se zaměřením na matematiku a informatiku na základní škole.
Cílem je propojit tyto předměty a vytvořit pro ně funkční elektronické materiály od 5. do 9. ročníku. Po ukončení projektu se budou
dále zpracovávat ostatní předměty s využitím získaných zkušeností.
Dějepis

VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI MATEMATIKY III. - EUKLIDES

Prezentace EUKLIDES navazuje časově i tématicky na již zpřístupněné prezentace Thales z Milétu a Pythagoras. V pořadí je již třetí částí cyklu Významné osobnosti matematiky. Může být využita ke zpestření výuky matematiky (Pythagorova věta a další poznatky o výšce a odvěsnách v pravoúhlém trojúhelníku) a současně nastíní další okruh učiva, který bude probírán na střední škole. Prezentace tak může některé nadané žáky inspirovat k rozšíření svých poznatků už nyní pomocí odkazů na internetové zdroje. EUKLIDES se také hodí pro výuku dějepisu (významné osobnosti starověku), literatury a občanské výchovy (význam vědy a kultury, kulturní instituce).

Přestože životopisných údajů o Euklidovi je poskrovnu, je možné jej zařadit do historických souvislostí konce 4. a začátku 3. století př.n.l. Díky jeho rozsáhlé práci Základy, které patří k dochovaným pokladům starověké matematiky, je také možné odhadnout, kde studoval, kým a čím byl ovlivněn a jaké starší matematické spisy měl k dispozici.

Paradoxně je životní pouť a dílo starověkého vědce důkazem, že klíčové kompetence nejsou žádnou novinkou našeho století. Už Euklides získal sumu vzdělání na athénské škole a později využil možnosti dále se vzdělávat na nejmodernější světové instituci (Múseion) ? kompetence učení. Na přednáškách byl nucen naslouchat a před kolegy obhajovat a dokazovat správnost svých názorů ? kompetence komunikativní. Jeho vědecká práce podtrhuje souhrn Euklidových vědomostí, dovedností a schopností, které mu umožnily obohatit matematické zákonitosti svých předchůdců ? Thaleta a Pythagora ? kompetence k řešení problémů. Jeho působení v Alexandrii ve funkci učitele pak dokládá další schopnosti Euklida, osvojení dalších kompetencí ? sociální a personální, občanské i pracovní. Takže žáci mohou na prezentaci jednoduše pochopit současné ?nové? trendy ve vzdělávání.


| Autor: Mgr. Jana Říhová | Vydáno dne 26. 06. 2008 | 9109 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
10.09.2014: Keltové
Tři nové prezentace od Mgr. Jany Říhové.

06.05.2013: Starověká Čína
Poslední část prezentace Starověká Čína III naleznete v rubrice dějepisu.

03.04.2013: Starověká Čína
Do rubriky dějepisu byla přidána prezentace Starověká Čína I a II.
TOP 15

Neexistuji vhodna data!

Kniha návštěv
ivunutez 21:01 - 23.9.
Venom Habra matanza

arevalej 15:53 - 8.7.
1win

omyrib 10:33 - 3.7.
black widow watch online
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Spolupracujícím partnerem je Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity.
Partneři pracující na webu Elektronický učitel